Perspektywy konsolidacji zadłużenia w kryzysie gospodarczym

Kryzys gospodarczy w roku 2020 to fakt, który przedłuży się prawdopodobnie na następne lata. Jak sytuacja ekonomiczna na świecie oraz w kraju wpływa na portfele kredytobiorców, a także osób planujących krótko lub długoterminowe zadłużenie? Na pewno kredytobiorcom pomagają bardzo niskie stopy procentowe narzucone przez banki centralne oraz szereg metod restrukturyzacyjnych, jeżeli coś pójdzie nie tak z zadłużeniem.

Inflacja i niskie stopy procentowe przydatne wszystkim dłużnikom

Tak naprawdę to najlepszy okres na zadłużenie oraz restrukturyzację, ponieważ niskie stopy procentowe, polityka dodruku pieniądza, ogromne zadłużenie publiczne generuje inflację, a to naturalna ochrona dla kredytobiorców. Jeżeli dysponujesz długiem w procesie inflacyjnym, do tego stale postępującym spłacasz ostatecznie mniej. Im szybciej to robisz, tym lepiej dla zabezpieczenia budżetu domowego. Dobra technika restrukturyzacji na czas kryzysu to właśnie konsolidacja ze względu na długi termin obowiązywania. Taki dług staje się, dzięki temu coraz tańszy. Od 1984 roku stopy procentowe w USA i na całym świecie regularnie spadają, aż do wartości absolutnie zerowych notowanych w 2020 roku. Polityka niskich stóp procentowych nie zmieni się przez kolejne lata. Dopóki gospodarka nie wyjdzie z najwyższych wskaźników bezrobocia i zapaści strukturalnej to po prostu nierealne.

Konsolidacja umożliwia zachowanie wartościowej zdolności kredytowej

Kredyt konsolidacyjny przenosi odpowiedzialność za spłatę wielu długów tylko na jeden i to w dokładnie wybranym banku. Wycena banków znajduje się na bardzo niskim poziomie, właściwie nieporównywalnym z żadnym wydarzeniem w historii. To oznacza, że kredytobiorcy z odpowiednią zdolnością kredytową mogą liczyć na mocno preferencyjne warunki obsługi, a wręcz zachęty do przejścia. Banki prawdopodobnie zaczną wymuszać restrukturyzację na klientach funkcjonujących w mocno ryzykownych sektorach gospodarki, chociażby w turystyce, gastronomii, organizacji konferencji biznesowych, w branży fitness. Wielu kredytobiorców z tych obszarów przede wszystkim konsoliduje zadłużenie, aby nie wejść na problemy windykacyjne. Niestety pojawia się ryzyko kolejnego zamknięcia gospodarki, a zatem szybka konsolidacja to najlepszy sposób, aby utrzymać w ogóle pozytywną zdolność kredytową.

Zadłużenie przy rosnącej inflacji – im więcej, tym lepiej

Warto zaznaczyć, że konsolidacja wcale nie oznacza zaprzestania dalszego zadłużenia, ale daje możliwość oddechu, wyrównuje zdolność kredytową, umożliwia zwiększenie płynności, co przydaje się w zbudowaniu poduszki bezpieczeństwa przed podjęciem decyzji o kolejnym kredycie konsumpcyjnym. Przy niskich stopach procentowych i rosnącej inflacji opłaca się szybko spłacać długi i zaciągać kolejne, nawet przy rozpatrywaniu stałej konsolidacji z bonusem konsumpcyjnym. Mechanizmy ekonomiczne nie kłamią. Konsolidacja zadłużenia w aktualnych warunkach odbywa się praktycznie półautomatycznie, automatycznie w zależności od regulaminu instytucji finansowej.