Kredyt mieszkaniowy

money 256281 640
W dzisiejszych czasach, kiedy to coraz trudniej jest otrzymać mieszkanie komunalne (w niektórych miastach w Polsce jest to praktycznie niemożliwe), wiele osób szuka innego rozwiązania, by mieć gdzie samodzielnie mieszkać. Najczęściej na początku ludzie decydują się na wynajęcie jakiegoś mieszkania (dotyczy to szczególnie ludzi młodych, którzy dopiero co rozpoczynają swoje prawdziwe, dorosłe życie, choć oczywiście nie tylko), jednakże na dłuższą metę jest to rozwiązanie mało opłacalne a już na pewno nie jest to rozwiązanie komfortowe - w końcu zawsze mieszka się „u kogoś“ a nie u siebie.

Właśnie z tego powodu, coraz to więcej osób decyduje się na zakup własnego mieszkania. Niestety jednak, z racji bardzo wysokich cen nieruchomości, bardzo niewiele osób jest sobie w stanie pozwolić na kupno mieszkania „od ręki“. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem i zresztą także najbardziej popularnym, jest kredyt mieszkaniowy, czy też mówiąc inaczej kredyt hipoteczny. Dla wielu osób jest to zresztą jedyna możliwość na posiadanie własnego M.

Jednak żeby móc otrzymać kredyt mieszkaniowy, trzeba liczyć się z tym, że wymagania banku odnośnie udzielenia takiego kredytu są naprawdę wysokie. Oczywiście nie ma się co dziwić, ponieważ najczęściej są to bardzo wysokie kwoty kredytów, a także i okres kredytowania jest bardzo długi - najczęściej od kilkunastu do nawet trzydziestu lat. Nic więc dziwnego, że bank przez związaniem się na tak długi czas z klientem, chce mieć pewność, że klient będzie mógł przez te lata bezproblemowo kredyt spłacać (tym bardziej, że najczęściej same raty są dość wysokie). Dlatego też jeżeli chce się kupić mieszkanie, trzeba posiadać dość dobrze płatną pracę, dobrą historię kredytową (bank na pewno nie udzieli kredytu osobie, która historii kredytowej w ogóle nie posiada). Według obecnie obowiązujących przepisów, osoba zainteresowana kredytem mieszkaniowym musi mieć także dziesięć procent wkładu własnego (chodzi oczywiście o dziesięć procent wartości mieszkania czy też domu który mamy zamiar kupić) - bez tego niemożliwe jest otrzymanie pieniędzy od banku. Istnieją także różne programy państwowe, które pomagają młodym ludziom spłacać odsetki od kredytu jednak żeby skorzystać takiej oferty, koniecznie trzeba kupić mieszkanie z rynku pierwotnego - nieruchomości z rynku wtórnego nie wchodzą w tym przypadku w grę.