Kredyt konsolidacyjny – na czym polega i kiedy może okazać się pomocny?

Konsolidacja kojarzyć nam się powinna przede wszystkim z połączeniem kilku rzeczy w jedną. W przypadku kredytu konsolidacyjnego – jest to połączenie kilku zobowiązań w jedno tak, by jak najbardziej odciążyć nas jako kredytobiorców. Z tej opcji korzystamy najczęściej gdy posiadamy kilka różnych kredytów, które za bardzo zaczynają uwierać naszemu domowemu budżetowi. Konsolidacja kilku pożyczek sprowadza się do przekształcenia ich w jeden kredyt, który opiewa na niższą ratę miesięczną i nie jest tak obciążający dla kredytobiorcy , jak te oddzielne pożyczki. Obecny rynek finansowy oferuję nam niezliczoną ilość przeróżnych ofert takiego kredytu. Możemy łączyć praktycznie każdy rodzaj kredytu – od niewysokich kredytów gotówkowych po te wyższe kredyty hipoteczne. Aby móc wybrać jednak mądrze tę najkorzystniejszą dla nas ofertę, należy być świadomym kilku czynników.

Czy kredyt konsolidacyjny to opcja dla mnie?

Celem konsolidacji naszych kredytów, jak już zostało powiedziane, jest oczywiście zamiana kilku zobowiązań w jedno niższe. To główny czynnik, który determinuje naszą decyzję o konsolidacji. Jednak nie można zapomnieć o tym, że niższa miesięczna rata kredytu ściśle wiąże się z także z wydłużeniem okresu kredytowania. Właśnie dlatego, zanim ostatecznie zdecydujemy się na kredyt konsolidacyjny, powinniśmy:

- przeanalizować naszą sytuację finansową (niższa miesięczna rata kusi, jednak oznacza też wydłużenie czasu kredytowania, co wiąże się oczywiście z dłuższym obciążeniem naszego domowego budżetu; decydując się na konsolidację, możemy co prawda miesięcznie zachować w naszym portfelu nawet kilkaset złotych, jednak w dłuższym rozrachunku będziemy musieli oddać bankowi więcej niż w przypadku, gdy z kredytu konsolidacyjnego zrezygnujemy – bank w przypadku konsolidacji często obniża nam oprocentowanie kredytu, ale im dłuższy okres kredytowania, tym więcej będą wynosić odsetki od tego zobowiązania; warto się zatem zastanowić, czy to kredyt konsolidacyjny to rzeczywiście korzystne dla nas w danym momencie wyjście) ;

- wykonać symulację spłaty ewentualnego kredytu (dokładny research dostępnych na rynku ofert i analiza spłat ewentualnej konsolidacji niejednokrotnie uzmysławiają nam, jaki tak naprawdę może być całkowity koszt naszego ewentualnego kredytu konsolidacyjnego; często tylko dokładne wyliczenia trafiają do nas i pomagają z pełną świadomością podjąć właściwą decyzję);

- zastanowić się, czy naprawdę nie mamy innego wyjścia (decyzja o kredycie konsolidacyjnym jest nierzadko efektem naszych problemów finansowych w związku z utratą przez nas płynności finansowej, co przecież nie zawsze zwiastuje trwałe kłopoty ze spłatą kilku naszych kredytów; warto pomyśleć o tym, czy ewentualne kłopoty nie są jedynie chwilowe, a zamiast kredytu konsolidacyjnego warto na przykład skorzystać z opcji zawieszenia spłaty rat na kilka miesięcy – to opcja, którą oferują dziś przecież banki, gdy klient na przykład utraci pracę bądź podupadnie na zdrowiu, przez co chwilowo nie będzie w stanie wywiązywać się z nałożonego na niego obowiązku regularnej spłaty rat zaciągniętych pożyczek).

Podsumowując, decyzja o połączeniu naszych kilku kredytów w jeden z niższą miesięczną ratą, powinna być poprzedzona dogłębną analizą zarówno naszej sytuacji finansowej, jak i ofert kredytów konsolidacyjnych dostępnych na dzisiejszym rynku. Należy przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”, nie bacząc jedynie na naszą wygodę i złudzenie korzyści. Kredyt konsolidacyjny powinien być ostatecznością, a klient ewentualną decyzję powinien podjąć mądrze i w pełni świadomie.