Czym różni się kredyt konsolidacyjny od innych kredytów?

Rynek finansowy oferuje wiele produktów mających wspomóc budżet domowy bądź firmowy. Wśród takich produktów znajdują się również kredyty konsolidacyjne, których zadaniem jest spłacenie wielu zobowiązań finansowych. W ramach konsolidacji pożyczkobiorca ma możliwość połączenia wielu zobowiązań finansowych w jeden produkt finansowy. Dodatkowo pozwala on na ustalenie jednego terminu spłaty raty.

Czym wyróżnia się kredyt konsolidacyjny?

Kredyt ten podobnie jak pozostałe produkty pod nazwą kredytu mogą być udzielane wyłącznie przez instytucje bankowe. Tymczasem pożyczki są dostępne także w różnego rodzaju firmach finansowych. Ponadto pożyczki mogą być udzielone nawet przez osoby prywatne na podstawie umów pożyczkowych. Wśród produktów nieuregulowanych prawem znajdują się również pożyczki konsolidacyjne, które są skonstruowane podobnie jak kredyty konsolidacyjne. Jednakże pożyczki konsolidacyjne wymagają mniej formalności. Konsolidacja jest korzystna, gdy posiada się wiele różnych zobowiązań finansowych, gdyż w jeden produkt można połączyć zobowiązania pochodzące np. z:

 • kredytu hipotecznego,
 • kredytów z kart kredytowych
 • czy innych.

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

Kredyt konsolidacyjny pomimo wielu zalet to wciąż zobowiązanie, które musi zostać spłacone. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że jest to zobowiązanie na pokrycie innych kredytów i pożyczek i dlatego też bank nie przekazuje pieniędzy pożyczkobiorcy, lecz bezpośrednio na rachunki instytucji, w których dług chcemy zlikwidować. Dodatkowo warto wiedzieć, że banki i tak zarabiają na udzielaniu kredytów konsolidacyjnych (chociażby poprzez wydłużenie okresu kredytowania i prowizje czy konieczność wykupienia polisy).

Kiedy powinno zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

Każde zobowiązanie jest obarczone ryzykiem, ale kredyt konsolidacyjny może być pomocny pod pewnymi warunkami. Tego rodzaju kredyt pomoże, gdy już wykonaliśmy takie czynności jak:

 • zminimalizowanie wszystkich wydatków,
 • zwiększenie zarobków,
 • sprzedaż wszelkich przedmiotów mogących pokryć zadłużenie,
 • skontrolowanie budżetu domowego i prowadzenie rozsądnego obrotu gotówki.

Jeżeli po wykonaniu tych czynności nadal istnieje problem ze spłatą kredytów i pożyczek na bieżąco warto rozważyć decyzję o kredycie konsolidacyjnym. Jednakże nie warto decydować się na dobranie dodatkowej gotówki, która zwiększy zadłużenie. Natomiast błędną decyzją będzie wzięcie kredytu konsolidacyjnego z powodu takich czynników jak:

 • kłopot z zapamiętaniem terminów spłaty (posiadacze kilku i więcej zobowiązań),
 • brak porządku w domowym budżecie,
 • wygoda,
 • zwiększenie zadłużenie poprzez dobranie gotówki do kredytu konsolidacyjnego,
 • obniżenie rat pomimo braku możliwości ich płacenia.

Do korzyści konsolidacji zalicza się głównie połączenie kilku różnych zadłużeń w jedno i spłacanie ich w formie jednej, zwykle niższej racie. Plusem jest także spłata kredytu w jednym banku. Jednakże przy zaciąganiu kredytu konsolidacyjnego konieczne może być ponowne zapłacenie prowizji, co podniesie koszt kredytu i wydłuży okres jego spłacania, co z kolei wiąże się większą liczbą odsetek do spłacenia.

Kredyt konsolidacyjny jest takim samym kredytem jak inne. Istotną różnicą jest brak przekazania uzyskanych środków pieniężnych do rąk kredytobiorcy, gdyż są one przelewane bezpośrednio na rachunki poprzednich wierzycieli. Poza tym konsolidacja zapewnia korzystniejsze warunki w zakresie kosztów kredytowania w porównaniu do zwykłych kredytów. Często spotykaną ofertą jest kredyt konsolidacyjny bez konieczności zapłaty prowizji od udzielanego kredytu, natomiast oprocentowanie nominalne takiego kredytu rozpoczyna się, od 10%, choć może być podobne jak przy kredytach gotówkowych. Oferty promocyjne konsolidacji trwają krótko i dlatego też warto zapoznać się z produktami kilku banków, aby wybrać najlepszą ofertę.