Czym jest kredyt samochodowy?

Myślisz o zakupie nowego samochodu, ale nie masz wystarczająco dużo pieniędzy? Z pomocą może przyjść Ci kredyt samochodowy.

To pożyczka przeznaczona na zakup pojazdu, zarówno nowego, jak i używanego. Przy czym nie musi być to samochód, może być to również motocykl, kamper, autobus, traktor czy łódź. Innymi słowy, mogą być to wszelkie pojazdy, które posiadają ważny dowód rejestracyjny. Nie ma przy tym znaczenia, czy są nowe, czy stare. Możemy wyróżnić trzy rodzaje kredytów samochodowych: standardowe oparte o miesięczną spłatę rat, jednoratalne, czyli kredyty z wkładem własnym i częścią kredytowaną przez bank, a następnie spłacaną w określonym przez umowę czasie, tego rodzaju kredyty nie są zazwyczaj oprocentowane; ostatni rodzaj to kredyty balonowe, które polegają na spłacie niskich rat, obejmujących na przykład 80 procent wartości pojazdu, pozostałą część kredytu spłacamy jednorazowo, chyba że zdecydujemy się samochód oddać i zaciągnąć kredyt na kolejny pojazd.

Czy kalkulator kredytowy działa?

Poszukując kredytu w internecie, możemy zrobić to na kilka sposobów, na przykład wykorzystując kalkulator kredytów samochodowych do porównania poszczególnych ofert. Jeśli sami wolimy zapoznać się poszczególnymi ofertami kredytowymi, to należy wziąć pod uwagę takie kwestie, jak koszty związane z kredytem, oprocentowanie czy RRSO. Jeśli wolimy skorzystać z wcześniej wspomnianego kalkulatora kredytowego, wpiszmy do niego podstawowe parametry takie jak okres spłaty i kwotę, którą chcemy pożyczyć, a kalkulator dokona za nas kalkulacji i pokaże nam najbardziej atrakcyjne oferty.

Kredyt gotówkowy czy samochodowy?

Myśląc nad zakupem samochodu, możemy zastanawiać się, czy lepiej wziąć kredyt gotówkowy, czy samochodowy, w końcu za pomocą jednego i drugiego możemy dokonać zakupu. Kredyt gotówkowy znajdziemy w zasadzie w ofercie każdego banku, to jeden z podstawowych produktów oferowanych przez banki. Kredyt gotówkowy możemy zaciągnąć na dowolny cel i nie musimy informować o tym banku. W przypadku kredytu samochodowego musimy mieć wybrany samochód, na który będziemy brali kredyt. Jeśli więc samochodu mamy zamiar szukać dopiero po otrzymaniu kredytu, wtedy warto pomyśleć o kredycie gotówkowym. Warto zaznaczyć, że kredyt samochodowy będzie zazwyczaj tańszy niż kredyt gotówkowy. Wynika to z tego, że kredyt samochodowy jest w różny sposób zabezpieczany przez bank. Zazwyczaj jest to zastaw rejestrowy, przewłaszczenie oraz cesja z polisy AC. Z drugiej strony kredyt samochodowy może wiązać się z pewnymi obostrzeniami, niektóre banki wymagają, by samochód, na który brany jest kredyt, nie był starszy niż 15 lat. Często też przy zakupie używanego samochodu spodziewać możemy się wyższego oprocentowania niż przy kredycie na samochód nowy. Kredyt gotówkowy wymaga również wykonania wielu formalności.

Kredyt samochodowy dla firm

Jeśli mamy firmę i chcemy wziąć kredyt samochodowy, konieczne będzie przygotowanie kilku dokumentów, wśród nich są wypis z CEiDG albo KRS, zaświadczenie o tym, że nie zalegamy z podatkiem z US oraz załączenie sprawozdań finansowych. W przypadku posiadania firmy możemy wrzucić część odsetkową raty do kosztów prowadzonej działalności. Podobnie rzecz ma się w przypadku poniesionych kosztów manipulacyjnych. Posiadacze firmy mają też prawo do amortyzacji kredytowanego samochodu, pod warunkiem, że okres używania będzie dłuższy niż rok, jak również będzie wykorzystywany na potrzeby związane z prowadzeniem przez nas działalności. Jak widać, możliwości jest więc całkiem sporo.