Czy warto brać kredyt na samochód?

W ostatecznym rozrachunku kredyt na samochód jest korzystnym rozwiązaniem. Banki kuszą nas niskim oprocentowaniem i prowizjami, a kredyt można łatwo dostosować do naszych możliwości i potrzeb. Jest też bardziej opłacalny niż kredyt gotówkowy, który jest zdecydowanie droższym rozwiązaniem.

Kredyt na samochód to bardzo poważna rzecz ponieważ chodzi tu o pieniądze i często zadłużamy się na lata, dlatego warto to dobrze przemyśleć. Jeżeli bardzo nam zależy na kupnie auta, a nie mamy na niego środków, kredyt może być dobrym i często jedynym rozwiązaniem. Jednak, jak w każdej sytuacji, są pewne wady i zalety, które powinniśmy rozważyć zanim podejmiemy decyzję.

Zalety kredytu samochodowego

  • niższy koszt niż przy kredycie gotówkowym, bank ogranicza swoje ryzyko stosując odpowiednie zabezpieczenia na finansowanym samochodzie.
  • wyższa kwota zobowiązania od kredytu gotówkowego – wysokość kredytu, jaki bank może przyznać zależy od naszej zdolności kredytowej . Kwota kredytu może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych,
  • niskie oprocentowanie – banki oferują atrakcyjnie niskie oprocentowanie, co dodatkowo kusi do wzięcia kredytu. Najniższe oprocentowanie wynosi 6,24%, a najmniejsza prowizja to nawet 0%.
  • rozłożenie kredytu nawet na 10 lat – dzięki temu kwotę miesięcznej raty możemy dostosować do swoich możliwości
  • wybór dogodnych rat – kredyt można spłacić w ratach równych lub malejących,

Wady kredytu samochodowego

Niestety, kredyt samochodowy nie posiada samych zalet tak jak każdy inny produkt bankowy ten również posiada wady

  • zastaw rejestrowy i przewłaszczenie – to zabezpieczenie stosowane przez banki na wypadek, gdyby kredyt nie został spłacony. Zastaw rejestrowy oznacza, że bank zostanie wpisany do dowodu rejestracyjnego, czyli bank będzie mógł sprzedać samochód, jeżeli przestaniemy spłacać raty. Przewłaszczenie oznacza że bank staje się współwłaścicielem pojazdu i nie możemy sprzedać go bez zgody banku. Kredytodawca może się również zabezpieczyć poprzez depozyt karty pojazdu,
  • obowiązkowa polisa AC z cesją ewentualnego odszkodowania – to dodatkowe zabezpieczenie banku. W przypadku kradzieży lub zniszczenia auta, ubezpieczenie zostanie wypłacone na konto banku.
  • dużo formalności – banki wymagają większej ilości dokumentów w przypadku kredytu na samochód niż przy kredycie gotówkowym. Są to m.in. dokumenty tożsamości, prawo jazdy, dokumenty potwierdzające dochody i umowa kupna-sprzedaży. Dostarczenie wszystkich dokumentów służy również poprawnej ocenie zdolności kredytowej klienta.