Czy osoby bez zdolności kredytowej mają możliwości zaciągnięcia pożyczki?

euro 1605659 640

W społeczeństwie występuje wiele gospodarstw domowych wykluczonych finansowo praktycznie w 100%. Wysokie opodatkowanie, brak zdolności kredytowej, spirala zadłużenia to tylko niektóre czynniki, które nie pozwalają ludziom zaciągnąć kredytów gotówkowych w klasycznym banku detalicznym. Czy jednak gospodarstwa domowe bez zdolności kredytowej mają jakiekolwiek szanse pozyskania konkurencyjnej pożyczki gotówkowej? W artykule poznasz nieco lepiej trudny temat wykluczenia finansowego, a także najważniejsze techniki przeciwdziałania.

Brak zdolności kredytowej i wykluczenie z podpisania umowy

Tak naprawdę niektóre osoby nawet z dobrą zdolnością kredytową wpadają w tarapaty ekonomiczne i tracą zaufanie pożyczkodawców. W takim przypadku rejestr w Biurze Informacji Kredytowej nie działa na korzyść kredytobiorcy. Ryzykownych klientów banków detalicznych prosi się zawsze o dodatkowe zabezpieczenia w postaci majątku trwałego, np. nieruchomości. Kredytobiorca podpisuje również weksle in blanco, pozyskuje poręczenie od członka rodziny. Jeżeli kredytobiorca jest w stanie rzetelnie udowodnić możliwość spłaty kredytu, nawet bez wymaganej zdolności wtedy z dużym prawdopodobieństwem podpisze umowę. Banki detaliczne jednak restrykcyjnie podchodzą do badania zdolności kredytowej. Banki spełniają normy prawne, a także bazują na rekomendacji T wydawanej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Alternatywna droga dla kredytobiorcy bez zdolności to sektor pożyczek społecznościowych. Tutaj pieniądze otrzymujesz po prostu od prywatnych inwestorów. Wiele portali pośredniczy pomiędzy osobami bez zdolności kredytowej, a indywidualnymi inwestorami, co znacznie skraca czas nawiązania optymalnej ekonomicznie współpracy. Nie należy do końca wierzyć w tzw. pożyczki (kredyty) bez BIK, ponieważ banki detaliczne oraz parabanki praktycznie zawsze monitorują wskazany rejestr. Parabanki po prostu obsługują nieco bardziej ryzykownych klientów, pozwalają sobie na więcej w zamian za zabezpieczenie umowy. Trzeba zawsze uważać, aby nie zabezpieczać stosunkowo małego kredytu bardzo dużym majątkiem rodzinnym. To najprostsza droga do bankructwa w obecnym kształcie gospodarki. Praca nad zdolnością kredytową, wyeliminowanie podstawowych wad, pozyskanie dodatkowego dochodu z umowy zlecenia, czy z umowy o dzieło to dobre rozwiązanie.

Brak zdolności kredytowej nie wyklucza z zadłużenia

Rynek doskonale zna potrzeby klientów. Mimo wykluczenia finansowego osoby o niewielkich dochodach, czy podmioty funkcjonujące w szarej strefie ze względu na zbyt duże opodatkowanie pracy mają szansę na uczciwe kredyty, chociaż nieco droższe biorąc pod uwagę ogólne warunki podpisania umowy. Pożyczki społecznościowe, a także sektor pożyczek krótkoterminowych, tzw. chwilówek to najlepsza alternatywa dla charakteryzowanych gospodarstw domowych. Warto pamiętać, że wykluczenie finansowe to nie powód do wstydu, ale wyznacznik braku dobrych pomysłów politycznych na udoskonalenie gospodarki.