Co to jest kredyt gotówkowy?

Jedna z największych zalet kredytu gotówkowego jest to, że możemy przeznaczyć go na dowolny wybrany przez siebie cel bez konieczności określania go w banku. Kredyt gotówkowy wypłacany jest w całości na rachunek bankowy który podamy bądź też w kasie banku. Aby uzyskać kredyt gotówkowy trzeba przedstawić w banku następujące dokumenty: dokument tożsamości, aktualne zaświadczenie o dochodach, a jeżeli jesteśmy emerytami bądź rencistami wymagana będzie decyzja o przyznaniu bądź ostatnio odcinek renty lub emerytury. Procedura wygląda nieco inaczej w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą. Wówczas należy przedstawić dokumenty rejestrowe firmy, dokument potwierdzający uzyskanie przychodów oraz aktualnie zaświadczenie z ZUS u i Urzędu Skarbowego. Już w momencie składania wniosku kredytobiorca zostaje poinformowany czy posiada zdolność, a następnie zostaną przedstawione harmonogramy spłat. Następnie bank sprawdza w BIKu naszą historie kredytową, jeżeli regularnie spłacaliśmy wcześniej zaciągnięte kredyty, mamy zdecydowanie większe szanse na kredyt. Wejdź sprawdzić swoje szanse na najlepsze kredyty gotówkowego.

Opłaty i prowizje

Oprocentowanie kredytu gotówkowego jest zawsze zgodne z tabelą danego banku. Niestety ten rodzaj kredytu należy do najdroższych. Maksymalna wysokość oprocentowania nie może przekroczyć czterokrotność stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego. Dodatkowe koszty jakimi obciąży nas bank to prowizja która może być zapłacona gotówką bądź pobrana z kwoty kredytu. Coraz więcej osób decyduje się na ubezpieczenie kredytu, wówczas banki pobierają tylko jednorazową składkę ubezpieczeniową lub pobiera ją miesięcznie doliczając do raty. W przypadku wcześniejszej spłaty kredytu bank może zwrócić część składki ubezpieczeniowej za niewykorzystany okres.

Spłata kredytu

Kredyt gotówkowy możemy spłacać w ratach równych lub malejących w zależności od tego jaki rodzaj spłat wybierzemy. Rata równa jest stała przez cały okres kredytowania, natomiast w przypadku raty malejącej odsetki maleją z każdym miesiącem. Jeżeli chodzi o oprocentowanie to również bank oferuje nam dwie możliwości, oprocentowanie ze stałą lub zmienną stopa oprocentowania. Przy kredycie z oprocentowaniem stałym jest ono stałe przez cały okres spłaty, natomiast przy kredycie ze zmienną stopą oprocentowania zmienia się ono w trakcie spłaty kredytu. Po każdej zmianie bank przesyła nam aktualny harmonogram rat. Kredyty ze stałą stopa procentową są najbardziej popularne na okres roku, natomiast w przypadku kredytów zaciąganych na okres dłuższy niż rok preferowane są te ze zmienna stopa procentową.